- Naravno, prvi je razlog humanitarna narav volontiranja. Svojim dobrovoljnim radom doprinosiš zajednici, uveseljavaš ljude i pomažeš onima kojima je to potrebno, ali i sebi. Bila to samo jednostavno pomoć nekoj simpatičnoj bakici da prijeđe preko ceste, znaš da si nekome uljepšao/la dan.
- Vrlo je važno i stjecanje radnog iskustva koje će ti dobro doći u budućnosti kada ćeš tražiti posao. Ako se u budućnosti namjeravaš baviti istim ili sličnim područjem na kojem si volontirao/la, imat ćeš korisnu stečenu podlogu. Poslodavac će ti i dati prednost pred drugima ako vidi da imaš takvo iskustvo.
- Volonterskim radom dobivaju se i posebni bodovi za upise na fakultete, pogotovo u inozemstvu. Postoje i brojne vrijedne nagrade. Ministarstvo socijalne politike i mladih dodjeljuje Državnu nagradu za volontiranje, najveće priznanje koje dodjeljuje Republika Hrvatska za to područje. Volonterski centar Osijek je 2006. započeo dodjelu godišnjih nagrada za marljive volontere na području Slavonije i Baranje.
- Upoznat ćeš mnoge ljude sličnih interesa i razviti suradnju, pa i prijateljstvo s njima, tako da nećeš biti usamljen/a. Možeš pozvati i svoje prijatelje da ti se pridruže.
- Volontiranje je kvalitetan način za provođenje vremena i ispunjavanje besposlenih vikenda. Umjesto višesatnog pasivnog ležanja ispred TV ekrana ili surfanja po društvenim mrežama, možeš učiniti nešto korisno i usput se dobro provesti (tko kaže da volontiranje nije zabavno?). Ako voliš životinje, šetanje pasa u lokalnom azilu upravo je idealno za tebe. Ako si dobar/ra u nekom predmetu, možeš davati besplatne instrukcije kome je potrebno. Ako nešto voliš, sigurno ćeš uživati u tome. Na stranicama svoje lokalne zajednice ili lokalnog volonterskog centra možeš potražiti aktualne projekte, a Zagrepčani mogu naći najviše njih na stranicama VCZ-a (Volonterskog centra Zagreb).
- Postoje brojni kampovi i radionice za volontere na koje se možeš prijaviti. Na stranici http://www.workcamps.info/icamps/HR-VCZ/en/camps.html možeš naći razne aktualne kampove iz cijelog svijeta. Treba uzeti u obzir činjenicu da se mlađi od 18 mogu prijaviti samo na kampove u Hrvatskoj i Sloveniji i one za koje je posebno navedeno da mogu sudjelovati i maloljetni, a za ostale moraš imati više od 18. Za kampove u Africi, Aziji i Južnoj Americi moraš imati više od 21 godine. Prijevoz na kamp volonter obično sam plaća, kao i cjepivo i vizu.
- Ovo je jedna od aktivnosti koja ti može najviše pomoći da razviješ samopouzdanje i izgradiš svoj stav. Osjećat ćeš dobro jer ćeš raditi nešto što voliš.
- Kada stekneš dovoljno iskustva, možeš sam/a pokrenuti svoje projekte ili postati voditelj tima ili kampa koje organizira lokalna volonterska zajednica ili VCZ.
- Volontiranjem i nesebičnim radom razvijaš empatiju i osjećaš se sjajno jer činiš nešto lijepo i korisno za druge.
- I na kraju, uz brojne nove prijatelje i prijateljice koji dijele tvoje interese, možda upoznaš i svoju volontersku srodnu dušu…tko zna? 😉