Intervju s Davidom Kosom

    Ukoliko se dobro sjećate povijesnog i proslavljenog trenutka ulaska Hrvatske u EU (1.7. 2013.) godinu i pol kasnije(neproslavljeno i jednako obeshrabrujuću kao i prijašnje godine) u blizini Osijeka održavalo se predavanje o mogućnosti zapošljavanja u EU kako bi naši nadareni studenti i učenici nezadovoljni našom državom mogli što prije izaći iz te iste i naći dobar posao.

    Odljev mozgova (da vas podsjetim na satove geografije i sociologije) je oblik emigracije koji se odnosi na odlazak studenata ili znanstvenika u strane zemlje zbog stručnog usavršavanja odnosno pronalaska posla. Osnovni preduvjeti za fenomen odljeva mozgova su manjak mogućnosti zapošljavanja zbog gospodarsko-političkih okolnosti ili pak višak radne snage.

    Eh sad, vratimo se na temu predavanja.

    Tko, što, zašto, doznajte u nastavku.

    Prijašnje iskustvo, kratka biografija u par rečenica:

    David Kos

    21.12.1995.

    završio jezičnu gimnaziju u Osijeku, upisao Poljoprivredni fakultet u OS, smjer bilinogojstvo

    predsjednik Vijeća učenika OBŽ od 2011.-2014.

    predsjednik školskog vijeća učenika 2011.-2014.

    član NVURH-a

    član nadzornog odbora USRED-a

    Na kakvom si predavanju bio?

    Predavanje je bilo u organizaciji Savjeta mladih OBŽ.

    Cilj predavanja je bilo upoznavanje i informiranje mladih o mogućnostima u EU (zapošljavanje, otvaranje vlastitih firmi, stručno usavršavanje itd)

    G.Baričević, predstavnik EK u Hrvatskoj sat vremena odgovarao je na pitanja srednjoškolaca i studenata te podijelio s njima neka vlastita iskustva

    Tvoje mišljenje o tome?

    Mislim da su takva predavanja vrlo korisna za nas mlade. U biti je to bio dijalog s g. Baričevićem i svima se svidio. On je sa zanimanjem poslušao naše/njihove probleme i savjete. Sve u svemu jedni hvalevrijedno predavanje/dijalog.

    Savjet za mlade?

    Budite aktivni u svojim sredinama i pokušajte sami nešto promijeniti. Budite svjesni da to nitko neće učiniti umjesto vas.

    Budući planovi?

    U budućnosti se koliko toliko vidim u politici no još ne znam točno u kojoj stranci. Prvo planiram započeti s fakultetom kako treba i možda započeti privatni posao. Planiram se kandidirati i za studentski zbor PFOS-a nagodinu.

    Mladim ljudima je teško uspjeti u politici no ja mislim da uz puno truda i upornosti mladi ljudi mogu uspjeti i u tom području i promijeniti nešto u našem trulom političkom životu i truloj i staroj političkoj sceni.

    Ovim putem pozivam mlade ljude, srednjoškolce, studente da se prije svega priključe USRED-u i pomognu nam na radu za boljitak mladih u RH. Neka se priključe i Savjetima mladih svojih gradova i županija jer jedino tako možemo oživjeti političku scenu u RH a da nismo stranački opredijeljeni.

    Hvala Davidu Kosu na vremenu i trudu.

    Patricija Biškup