Petak, 26 travnja, 2024
NaslovnicaKako uspješno položiti vozački ispit
Array

Kako uspješno položiti vozački ispit

Polaganje vozačkog ispita jedna je od oznaka da smo "veliki", odnosno odrasli te sposobni paziti i brinuti se za sebe i za druge. Polaganje vozačkog ispita sa sobom nosi mnoge prednosti kao što su mobilnost i samostalnost, ali i mnoge obaveze poput koncentriranosti i odgovornosti. Kao "friška" vozačica koja je prije nešto malo više od mjesec dana položila vozački (sve iz prve, naravno), dat ću vam neke savjete i ukupnu sliku oko polaganja vozačkog te ću vam pokušati skrenuti pozornost na neke detalje koji će vam olakšati put do vozačke dozvole.

1. korak: Odabir autoškole
Raspitajte se o svim postojećim autoškolama u vašoj blizini. Možete pitati roditelje, prijatelje, poznanike ili Google. Važno je saznati koja je autoškola najbliže, koja ima najviše instruktora, u kojoj su autoškoli najbolji predavači, koji instruktor ima najveću prolaznost, koji je najpristupačniji, u kojoj autoškoli polaganje traje najkraće, ali je jednako kvalitetno. Važno je  sve to znati kako biste izabrali najbolju autoškolu, do koje nećete morati putovati, a dobit ćete dobru naobrazbu u najkraćem mogućem roku. Općenito pitajte za dojmove, one pozitivne i negativne, i izaberite ono što vam se čini najboljim.

2. korak: Kontaktiranje autoškole i potrebni podatci prije upisa

Nakon što se izabrali autoškolu, vrijeme je da se prijavite i krenete po svoju dozvolu.
Nabavite broj autoškole i rapitajte se o terminu prijava za sljedeći ciklus predavanja te koji su vam dokumenti potrebni za upis. Postoje samo dva uvjeta: navršenih 17 godina i 6 mjeseci te  fizička i psihička sposobnost upravljanja motornim vozilom, odnosno liječnička potvrda.
Kada saznate termin dogovora za novi ciklus predavanja, svakako ga debelim slovima označite u kalendaru. Na dogovor trebate ponijeti osobnu iskaznicu, a sve ostale podatke  dobit ćete u autoškoli (ako vam osoba koja vam je davala podatke rekla da trebate ponijeti još nešto, ponesite i to jer ja ovo pišem po sjećanju, ipak je rujan u davnoj prošlosti za nas senilne maturante). Prije nego što dođete na dogovor, mogu vas tražiti da obavite i liječnički te da potvrdu donesete na dogovor iako možete liječnički riješiti i tijekom prvih nekoliko dana predavanja.
Na dogovoru o početku novog ciklusa predavanja upoznat ćete predavača, dobiti podatke o duljini pojedinog dijela ispita (broju sati), dogovorit ćete termin koji odgovara većini grupe te ćete popuniti prijavnicu (ime i prezime, ime i prezime roditelja, datum i mjesto rođenja, mjesto stanovanja i poštanski broj, zanimanje, broj osobne iskaznice, OIB, način plaćanja…) i naravno dobit ćete cjenik, rokove plaćanja i mogućnosti vezane oko plaćanja.

3. korak: Liječnička potvrda
Za dobivanje liječničke potvrde trebate otići po uputnicu kod obiteljskog liječnika (liječnika opće prakse). Zatim odabrati kliniku ili bolnicu u kojoj ćete obaviti pregled (! provjerite trebate li se naručiti !).Liječnički pregled sastoji se od provjere sluha i vida, psihološkog pregleda (razgovor, slaganje slagalice i  rješavanje upitnika/ispita) i razgovora s liječnikom (ako bolujete od kronične bolesti, ponesite povijest bolesti ili zadnji nalaz). S liječnikom koji vam mjeri tlak i provjerava ravnotežu razgovarate o bolestima u obitelji i vašoj povijesti bolesti – vodene kozice, operacije… Liječnik određuje vremensko ograničenje od maksimalno deset godina (nakon tog roka trebate ponovno vaditi vozačku dozvolu, to ograničenje vam stavlja i policija kod važenja vozačke dozvole). Ako nosite naočale ili imate nekih zdravstvenih problema, moguće je i kraće ograničenje (pet godina, tri godine, dvije godine ili godina dana). Liječnička potvrda  važeća vam je šest mjeseci od izdavanja, odnosno, ako u roku od šest mjeseci ne položite vozački, morate ponovo vaditi liječničku potvrdu.
Liječnička potvrda vam je potrebna za izdavanje dozvole (na policiji), a u autoškoli ostaje dok ne položite sve ispite.

Polaganje vozačkog ispita sastoji se od tri dijela: 1. predavanja i polaganje propisa, 2. predavanja i polaganje prve pomoći i 3. satovi vožnje i polaganje vožnje. Morate položiti propise kako biste započeli vožnju. Predavanja iz prve pomoći možete slušati usporedno s vožnjom ili propisima.

4.korak: Propisi – predavanja i polaganje

Predavanje traje trideset školskih sati nakon kojih izlazite na ispit. Tijekom tih trideset sati predavač s vama prolazi sve što je važno u prometu, od sudionika, prometnih znakova i propisa do pripreme za ispit i primjera ispita. Naravno, u autoškoli dobivate sav materijal potreban za učenje (knjigu, ppt, popis pitanja i odgovora) iz kojega možete sve i sami naučiti ako niste u mogućnosti biti na svim predavanjima. Moj savjet vam je da se stvarno potrudite biti na svim predavanjima jer ćete lakše zapamtiti i moći ćete odmah pitati sve što vam nije jasno te ćete dobiti točan odgovor. Također, koncentrirano slušajte jer su vam mnoge stvari poznate, ali i logične, pa vam neće biti potrebno puno učenja da biste ih zapamtili.

Ispit se sastoji od tridesetak zadataka od kojih neki nose jedan, neki dva, a neki čak tri ili četiri boda. Također, zadatci koji nose sedam bodova su zadatci vezani uz redoslijed prolaza vozila raskrižjem i ti svi zadatci trebaju biti točni da biste položili ispit. Ostali zadatci su vezani uz sve što ste učili na predavanjima. Ispit ima 120 bodova, a za prolaz je potrebno 108.

5.korak: Prva pomoć – predavanje i polaganje

Predavanje iz prve pomoći organizira Crveni križ tako da povezuju nekoliko autoškola ili nekoliko grupa. Predavanje traje šest školskih sati nakon kojih slijedi ispit. Na predavanjima učite kako prepoznati ozljedu te kako pomoći i postupati s unesrećenom osobom. Učite i vježbate praktični dio: zamatanja, imobilizacije i postavljanje u najudobniji položaj za unesrećenu osobu. Učite kako nekome spasiti život pa bi bilo jako dobro da ste koncentrirani. Također autoškola  nabavlja sav potreban materijal za učenje (knjigu, popis pitanja i odgovora, linkove videa na kojima je dodatno objašnjen praktičan dio).

Ispit  iz prve pomoći sastoji se od tri pitanja. U prostoriju u kojoj se nalazi ispitivač (liječnik) ulazite po dvoje. Na stolu se nalaze ispitne kartice od kojih svaka osoba izvlači jednu. Na ispitnoj kartici  nalaze se tri pitanja: dva teorijska (npr. što su gnječne ozljede?, kako prepoznati unutarnje krvarenje?) i jedno praktično (npr. imobilizacija podlaktice) koje pokazujete na kolegi koji je ušao s vama. Ispit prolazite ako na sva pitanja odgovorite točno.

*Mini šalabahter za polaganje propisa i prve pomoći*
Većina predavača tijekom predavanja posebno skreće pažnju budućih vozača na moguća pitanja na ispitu. Moj savjet je da si ih zapišete ili potražite na internetu te po njima (i po knjizi) učite za ispit. Pogotovo prvu pomoć.

 

 

 

 

VEZANE OBJAVE

POPULARNE OBJAVE

NEDAVNI KOMENTARI