NaslovnicaUspješna i druga Ljetna škola kemije
Array

Uspješna i druga Ljetna škola kemije

U školi domaćinu od 26. do 31. kolovoza 2018. održana je DRUGA LJETNA ŠKOLA KEMIJE.

Okupila je polaznike iz svih krajeva Hrvatske. Najviše ih je pristiglo iz Čakovca i Varaždina, no bilo ih je i iz drugih gradova – Splita, Osijeka, Karlovca, Koprivnice, Slavonskog Broda, Zagreba te iz grada domaćina – Rijeke.

Drugu Ljetnu školu kemije u Rijeci organizirao je i vodio doc. dr. sc. Tomislav PORTADA,kemičar zaposlen na Institutu Ruđer Bošković u Zagrebu, uz veliku pomoć Gorana GOTLIBOVIĆA, profesora kemije i biologije iz škole domaćina, ravnatelja škole prof. Radenka BRADIĆA te studenata kemije i bivših učenika Prirodoslovne i grafičke škole Viktora ŠKORJANCA i Doriana SINČIĆA.

U organizaciji druge Ljetne škole kemije sudjelovala je i Bobana SAMARDŽIJA, studentica Odjela za biotehnologiju Sveučilišta u Rijeci, koja je bila voditeljica projekta sudjelovanja studenata u Ljetnoj školi. Taj je projekt dio aktivnosti Studentskog zbora Sveučilišta u Rijeci.

■ PREDAVANJA I VJEŽBE 

Program aktivnosti škole obuhvaćao je predavanja i vježbe u laboratoriju, a neke od aktivnosti bile su dio ciklusa Kemijsko-inženjerskih radionica HDKI-a. Velik izazov u odabiru tema bila je činjenica da su polaznici škole različite dobi i predznanja, pa je trebalo odabrati sadržaje koji će biti podjednako novi, zanimljivi i razumljivi svima.

Od predavača valja spomenuti studenta kemije i bivšega kemijskog olimpijca Silvestra MRAVLINČIĆA, koji je obradio uvod u kemijsku kinetiku, te prof. dr. sc. Srećka VALIĆA, koji je održao predavanje, a zatim i laboratorijsku vježbu iz područja kemije polimera. Viktor ŠKORJANC održao je dva predavanja, jedno o homokiralnosti života na Zemlji, i drugo o Barryju Kidstonu, studentu kemije čije je eksperimentiranje sa sintezama psihoaktivnih droga završilo tragično.

Na predavanje o homokiralnosti života na Zemlji nadovezalo se kratko predavanje voditelja škole dr. Tomislava PORTADE o nelinearnim učincima u asimetričnoj katalizi. Osim tog predavanja, PORTADA je održao teorijski uvod, a zatim u računalnoj učionici radionicu o spektroskopiji nuklearne magnetske rezonancije.

Možda najbolji primjer teme iz kemije koja je bila zanimljiva i razumljiva svima, bez obzira na predznanje, bilo je predavanje Doriana SINČIĆA o etimologiji imena kemijskih elemenata. Maturant Prve gimnazije Varaždin Ilija SRPAK, državni rekorder po broju medalja osvojenih na međunarodnim natjecanjima, održao je kratko predavanje o iterativnoj metodi rješavanja matematičkih jednadžbi.

U praktičnom (laboratorijskom) dijelu aktivnosti Viktor ŠKORJANC vodio je početničku skupinu koja se bavila analizom vodenih otopina anorganskih soli. Naprednije vježbe obuhvaćale su odjeljivanje sastojaka smjese ekstrakcijom i sintezu fenacetina iz paracetamola uz praćenje tijeka reakcije tankoslojnom kromatografijom te sintezu i bojenje pamučne krpice indigom i para-crvenim. Polaznici škole i ovogodišnji kemijski olimpijci Ilija SRPAK i Borna ŠIMIĆ dobili su priliku okušati se u samostalnom vođenju manje skupine učenika, u čemu su se izvrsno snašli, uz pomoć i nadzor voditelja Ljetne škole dr. Portade te nastavnika škole domaćina Gorana GOTLIBOVIĆA, Jasmina POLJAKA i Sarasvati MARAČ.

■ POSJET ODJELU ZA BIOTEHNOLOGIJU 

Četvrti dan škole, u srijedu prijepodne, organiziran je posjet polaznika škole Odjelu za biotehnologiju Sveučilišta u Rijeci. Nakon kratke uvodne riječi pročelnice Odjela prof. dr. sc. Marte ŽUVIĆ, polaznici su imali prilike obići znanstvenoistraživačke laboratorije kroz koje su ih provele doc. dr. sc. Nela MALATESTI i znanstvena novakinja Martina MUŠKOVIĆ, te uživati u atraktivnom demonstracijskim pokusima koje su izvele članice studentskog projekta PUTUJUĆI ZNANSTVENICI.

Obilazak Odjela za biotehnologiju završio je kratkim druženjem s prof. Goranom BUKANOM, urednikom kemije u Školskoj knjizi, koja je bila jedan od donatora druge Ljetne škole kemije.

■  VELIKA POMOĆ DONATORA I SPONZORA 

Važno je naglasiti da je program škole za polaznike bio potpuno besplatan. Povrh toga, svim polaznicima osiguran je smještaj i tri obroka dnevno. Svi troškovi škole podmireni su iz sredstava koje su osigurali organizatori, donatori i sponzori – Prirodoslovna i grafička škola Rijeka, Primorsko-goranska županija, Institut Ruđer Bošković, Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa, Studentski zbor Sveučilišta u Rijeci, Odjel za biotehnologiju Sveučilišta u Rijeci, Udruga studenata biotehnologije, Školska knjiga,BASF Hrvatska, Pliva, Fidelta i RuVe, na čemu im i ovom prilikom zahvaljujemo.

Exit mobile version