Subota, 20 travnja, 2024
NaslovnicaSavjeti za kreativno pisanje
Array

Savjeti za kreativno pisanje

1. Svakodnevno pisanje
Ovo prvo pravilo ujedno je i najvažnije pravilo kod kreativnog pisanja. Neka vam kontinuirano pisanje postane navika bez koje vam neće proći nijedan dan. Uzmite minimalno 5 minuta u danu i zapišite nešto. Stih, rečenicu, dio razgovora koji ste taj dan čuli, zanimljivu riječ. Kao i kod sporta, važno je trenirati što češće i slomiti blokadu koja možda nastaje kada krenete pisati. Već nakon nekoliko dana primijetit ćete kako vam riječi i ideje dolaze puno lakše. Zato ne odgađajte pisanje i ne čekajte inspiraciju. Dobro znamo da one stvari za koje kažemo da ćemo učiniti sutra nikad ne učinimo sutra. Inspiracija dolazi kad sjednete i uzmete olovku u ruke.

2. Čuvajte sve što ste napisali, makar i loše
Svaka zabilješka koju ste napravili i riječ koju ste zapisali pronaći će svoje vrijeme. Ne brišite glupe rečenice ni stihove. Možda će vam baš to dati ideju za neku sljedeću priču ili pjesmu ili ćete kasnije to preoblikovati u nešto sjajno. 

3. Isključite internet
Istina je da intenet pruža odlične mogućnosti – od rječnika do različitih korisnih informacija vezanih za neku temu o kojoj možda poželimo pisati, ali to vrijedi samo kod pisca koji već ima određenu dozu discipliniranosti. U protivnom, internet nam samo odvlači pažnju i odgađa pisanje. Odjednom ćemo provjeravati mail, Facebook, pregledavati slike i čitati novosti. Sve te distrakcije mogu loše djelovati jer izgubimo nit radnje, zaboravimo što smo htjeli napisati i kako. Na kraju imamo samo osjećaj nezadovoljstva. Stoga, isključite internet i usredotočite se na pisanje.

4. Ne lažite
Naravno da je vrlo važno imati bombastičan naslov koji će privući čitatelja i isto takav uvod, ali nemojte to iskorištavati. Jednom kad prevarite čitatelja, on vam više neće vjerovati niti čitati vaš tekst. Ako imate neku super ideju, razradite ju temeljito kroz tekst. Također, nemojte se pretvarati jer čitatelj to uvijek primijeti. Zato je najbolje pisati o situacijama i događajima koje smo doživjeli ili temeljito vidjeti i razraditi emocionalno stanje kod tog događaja. Pišite iskreno, ne hinite emocije. Ovo pravilo posebno vrijedi za poeziju čiju srž čine upravo emocije. Ako one nisu iskrene, čitatelj gubi povjerenje u vas i ne doživljava pjesmu.

5. Ne opisujte strogo tuđe emocije
Pisci često pribjegavaju opisivanju emocija tako da ih opisuju, koristeći različite pridjeve. Taj način jest korektan, ali je puno bolje i stilski dotjeranije emocije prikazati opisima u kojima će čitatelj u pozadini prepoznati emociju. Time ćete također postići uključenost čitatelja koji će se osjećati prisutnim i moći se više uživiti u tekst.

Za ovaj savjet pogledajte sljedeće primjere: a) "Marko se probudio sretan." 

                                                                   b) " Dok je sunce velikodušno prosipalo ranojutarnje zrake kroz poluotvoreni prozor, Marko je otvorio                                                                                         oči lijeno se smiješeći.

6. Zainteresirajte čitatelja
Pokušajte već u naslovu privući pažnju čitatelja. Također, uvod neka bude zanimljiv i intrigantan da čitatelj poželi još, da poželi vidjeti o čemu se tu radi. U nastavku teksta nemojte ga iznevjeriti i pripremite neko iznenađenje, obrat.

8. Ne nameći svoj stav
Znamo da je naš ego zeznuta stvar, ali pokušajte smanjiti njegov utjecaj. Nemojte ga previše naglašavati jer se čitatelju to često ne sviđa i odbije ga od teksta. Nemojte nametati svoje stavove kao jedine ispravne. Zato je važno da iščitavate svoje tekstove u različitim raspoloženjima i u različito dobra dana. 

 

VEZANE OBJAVE

POPULARNE OBJAVE

NEDAVNI KOMENTARI