Četvrtak, 28 ožujka, 2024
NaslovnicaZANIMLJIVOSTISavjeti za pisanje eseja iz engleskog jezika

Savjeti za pisanje eseja iz engleskog jezika

1. FORMA
Esej se sastoji od tri dijela: uvoda, razradbe i zaključka. Razradba se dijeli na dva odlomka – u prvom se donose razlozi kojima se slažeš sa zadanom temom, a u drugom razlozi kojima se ne slažeš iliti pros and cons.
Svaki od ova četiri odlomka treba biti vidljivo odijeljen.
Uvod i zaključak, odnosno pros and cons trebali bi biti približno jednake veličine. Tako tvoj esej odmah na prvi pogled izgleda uredno i estetski zadovoljavajuće.

2. UVOD (TEZA)
Uvod bi trebao biti kratak, 3-4 rečenice. U njemu objektivno i sažeto predstavljaš temu o kojoj pišeš. Pokušaj se što manje koristiti ključnom riječi iz teme, a ako je već moraš više puta spomenuti, koristi njezine sinonime. Ako ne znaš što bi napisao u uvodu, kreni od opisivanja same teme – što je to o čemu pišeš, koliko ljudi tome pridaju važnosti i slično. Kako bi lakše prešao/la u pisanje razradbe, završi uvod  nekim pitanjem ili izjavnom rečenicom, npr.: “However, not everyone has the same opinion on this topic.” ili “The question is: is ____ better than____?”
Jako je bitno da u uvodu ne iznosiš vlastito mišljenje – njega ostavljaš za zaključak.

3. RAZRADBA (ARGUMENTACIJA)
Najprije sa strane napiši dva razloga za i dva razloga protiv, više nije potrebno. Neki razlozi mogu poslužiti kao za i protiv, ali bolje napiši četiri potpuno drugačija. U suprotnom ostavljaš dojam da nisi dovoljno kreativan/a ili da ti se ne da razmišljati. Ako nemaš inspiracije, duboko udahni, ponovno pročitaj temu i uvod i napiši ono što ti prvo padne na pamet. Tko zna, možda je baš to ono što će omogućiti olovci da proradi.

Support and illustrate – ovdje je argumenitranje jako bitno. Svaki od razloga moraš obrazložiti tvrdnjama zašto si baš njih izabrao. Ako nakon završene rečenice u zraku vise pitanja  “Why?” ili “How?” , nadodaj još jednu rečenicu kojom ćeš odgovoriti na njih. U razradbi si odvjetnik koji zastupa obje strane. Dobar razlog plus dobro objašnjenje znači da ti je esej uravnotežen i da si shvatio/la temu. Nemoj se izravno obraćati čitatelju i postavljati mu pitanja te svoje argumente iznosi objektivno. Također, mnogi iskusni profesori preporučuju da izbjegavaš izraze poput: “Where I live…”, “I know a lot of people who…”, “When I was certain age…”

Linking words bitne su za koherentnost i koheziju. Tvoje misli su njima povezane, a ne nabacane posvuda. Ono što su u hrvatskome jeziku izrazi naime, iako, štoviše, s druge strane, s obzirom na, u engleskom jeziku to su however, even though, furthermore,  on the other hand, firstly itd. Postoji nekoliko kategorija linking wordsa, a ako ti engleski nije jača strana, nauči ih nekoliko i samo njih koristi u svojim esejima. Na ovoj stranici  postoji njihov popis, za neke si čuo/la, a neke ćeš naučiti i time obogatiti svoj vokabular.

Esej je semi-formal  tip teksta što znači da nije potrebno koristiti riječi poput whom ili ought to kako bi dobio/la dobru ocjenu, ali  skraćenice poput I´ve, it´s ili you´re nisu dopuštene. Piši punim oblicima, tako dobivaš i na većem broju riječi. Pokušaj koristiti što manje kolokvijalnih izraza poput bust into sb, pop up, hang out i slično. Ako ih već koristiš, nemoj ih miješati s nekim formalnim izrazima.

U razradbi također ne iznosiš vlastito mišljenje!

4. ZAKLJUČAK (SINTEZA)

Zaključak je poput dijela koji nedostaje kako bi esej postao jedna zaokružena cjelina. Započni s nekom od linking wordsa. Najviše riječi dobiješ na izrazu: “With everything that has been said…”. U ovom odlomku sažimaš sve što si dosad napisao/la u svom eseju. Trebao bi biti približno jednake veličine poput uvoda, što znači 3-4 rečenice. Ne smiješ uvoditi nove argumente niti je potrebno dodatno obrazlagati stare. Sada je na redu tvoje mišljenje! Opredijeli se za jednu stranu i objasni zašto si ti za, odnosno protiv.

+ NEKOLIKO TIPS AND TRICKS

Nakon što si sve napisao/la, pročitaj svoj esej i prepravi moguće greške koje su nastale u spellingu ili gramatici. Jedna A4 stranica sadrži 200-250 riječi, koliko je i potrebno za jedan esej iz engleskog. Dopušteno je i više riječi, no ne treba pretjerivati u tome. Ako si nešto lošiji/a u gramatici, prije eseja ponovi si glagolska vremena i kondicionale. Frazalni i modalni glagoli jako su dobri sinonimi za neke izraze. Na ovoj stranici možeš pronaći popis nepravilnih glagola kako bi ti slaganje vremena bilo lakše.

VEZANE OBJAVE

POPULARNE OBJAVE

NEDAVNI KOMENTARI