1920-e (Razdoblje ludih američkih zabava)
Razdoblje cvjetanja američke industrije odrazilo se, naravno, i na svakodnevnicu, lude zabave praćene alkoholom, zaraznom glazbom i plesovima izrodile su vrlo osebujan look. Na očima je bio poželjan smokey eyes, odnosno kombinacija tamnih i dominantnih boja kako bi one bile uočljive na crno-bijelim fotografijama. Tanke obrve i pravilno ucrtane usne na kojima su također korištene agresivne boje.
1930-e (Kriza je vidljiva)
Lice je postalo svjetlije i prirodnije, boje na očima prigušile su se, a obrve maksimalno smanjile. Nije bilo neobično u potpunosti obrijati obrve pa onda ponovno crtati tanke linije. Usne su također postale prirodnije, odnosno njegovao se prirodan oblik usana.
1940-e (Ratna sprema)
Tijekom Drugog svjetskog rata šminka je izuzetno smanjena, postala je puno prirodnija. Na očima se pojavljuju svjetlije nijanse uz dodatak maskare, a revoluciju svakako doživljavaju obrve koje postepeno počinju dobivati današnji oblik, deblji početak i tanji rubovi. Cilj je, dakle, bio postići prirodan i jednostavan, svakodnevni izgled, ali crveni ruž čak i uz minimalizam bio je neizbježan.
1950-e (Stari holivudski glamur)
Popularizaciju šminke u pedesetim godinama prošlog stoljeća možemo pripisati poznatim hollivudskim glumicama poput Grace Kelly, Marilyn Monroe i Audrey Hepburn. Njegovao se lagan, svjež izgled u kojem su dominirale tople boje usana. Sjenila su se stapala s bojom očiju ili odjeće, dok su obrve popunjavane kako bi se postigao puniji i moćniji izgled.
1960-e (Twiggy)
Snažno naglašavanje ˇmačjih očijuˇ za koje se koristi ogromna količina tuša uz dodatak revolucionarnih umjetnih trepavica osmislila je poznata londonska glumica i model Twiggy. Uz dominantne oči sve ostalo bilo je suvišno pa možemo reći da se na ostalim dijelovima lica koriste decentnije boje, a ovaj put usne ostaju prirodne.
1970-e ( Boho sportiva)
U sedamdesetima poželjan je lagan, prozračan, ljetni make-up koji je poznatiji pod nazivom “boho”. Na očima se pojavljuju lagani, zemljani tonovi, jagodične kosti naglašavaju se pomoću bronzera, a na usnama po prvi put možemo vidjeti sjajila u toplim breskvastim nijansama.
1980-e (Poželjno pretjerivanje)
Otkačenost i eksperimetiranje glavna su obilježja šminke osamdesetih. Raznovrsna paleta jakih, dinamičnih boja za oči uz dodatak dugačkih trepavica i tamnog tuša bila je stvar svakodnevice. Jaka rumenila različitih crvenih nijansi i vrlo osebujni ruževi zajedno su stvarali ovaj zanimljiv look. Apsolutne ikone i glavne nositeljice osebujnog stila osamdesetih svakako su Cyndi Lauper, autorica svevremesnkog hita Girls just want to have fun i kraljica popa Madonna.
1990-e (Jednostavnost + Drama)
Neutralno zdravo lice s jednostavnim prigušenim rumenilom, nenaglašene oči i deblje obrve zvuče pomalo dosadno pa su zato devedesete izrodile tamne, kaotične nijanse na usnama. Nepočupane, debele obrve apsolutno su nezaobilazne.
2000-e (Opuštena pokrivenost)
Jako malo pažnje posvećeno je matiranju lica pa možemo reći da je glavno obilježje devedestih prirodan sjaj. Za razliku od prethodnih desetljeća, sada je popularan brončani ten. Metalni smokey eyes u srebrenim i ljubičastim nijansama + tanke obrve odlično su se slagale s punim sjajnim usnama.
2010-e (Jednostavno savršene)
Savršeno lice bez bubuljica i sjaja, konturiranje, umjetne trepavice, zavodlljiv pogled koji se postiže svim mogućim nijansama, punašne i velike usne ponekad u prirodnim, a nekad u ekstremno dinamičnim bojama. Trendovi u 21. stoljeću jednostavno se prebrzo mijenjaju, možemo reći da ne postoji neko zlatno pravilo osim da je svaki stil i look savršeno izveden.