Prva godina fakulteta svima je jako stresna, pogotovo ako krećeš na fakultet s jako malo poznanstava, a ponajviše ako se seliš u drugi grad gdje stvarno nikoga ne znaš. CNN-ova novinarka Taylor Swaak prenijela je svoje iskustvo odlaska od kuće zbog studiranja u drugom gradu u odličan članak koji se može protumačiti kao vodič za brucoše. Swaak navodi ključne stvari koje bi svaki brucoš mogao primjetiti u trenutcima stresa i nostalgije, ali i u daljnjem studiranju.
1. Dom ti neće nedostajati onoliko koliko misliš.
Uz svo uzbuđenje zbog odlaska i pozitivne promjene, tuga zbog odlaska je neizbježna. U najgorim se situacijama dogodi da ste užasno nostalgični i mislite da se nikada nećete naviknuti na novo okruženje. Ostali ste sami na kampusu, u novom gradu i ono što trebate jest vašeg novog cimera/cimericu za razgledavanje i otkrivanje svega što vam grad pruža. Tek tada osjećate novu vrstu slobode i veoma brzo zaboravljate na tugu – pred vama je toliko toga što trebate doživjeti i jedva čekate.
2. Većina, baš kao i ti, stiže bez svojih prijatelja.
Najveću nesigurnost stvara to što prijatelji nisu uz vas. Kako ću se sprijateljiti s nekim? Što ako se nikome ne budem sviđao/sviđala? Što ako svi već steknu prijatelje dok ja dođem? Ovakve izjave su potpuno neutemeljene. SVI se sprijatelje, svi se žele sprijateljiti onoliko koliko i ti.
3. Nemoj nositi cijelu garderobu.
Ovakav način pakiranja i selibde traje i prve dvije godine, pa tek tada shvatimo da nam ustinu ne treba sve što vučemo sa sobom. Ako tu majicu nisi obukao/obukla zadnjih godinu, dvije, nećeš ni narednih toliko, a i više. Znaš klimatski tip grada u koji ideš? Ako je klima toplija ne spremaj se za snježnu apokalipsu.
4. Ne piješ alkohol? To je potpuno u redu.
Onima koji nisu skloni partijanju kakvo studentski život nudi (a i nameće), njihov mirnijinačin života ne treba i neće stvarati nikakvu prepreku u socijalizaciji. Ako se odlučiš na izlazak koji će podrazumijevati alkohol, a ti ga ne piješ zabavit ćeš se jednako kao što si i dosad. Ekipa će možda biti iznenađena, možda neće, a jedino što će ti reći jest: – Svaka čast.
5. Misliš da je OK posuđivati bez pitanja? Razmisli opet.
To što ti je s ekipom doma skroz normalno posuditi nešto bez pitanja jer znate da ćeš to vratiti, tvom novom cimeru/cimerici nije. Moraš poštivati privatan prostor svog sustanara/sustanarke i pritom uvijek pitati smiješ li nešto koristiti i posuditi. Kasnije takav odnos postaje normalan.
6. Taj sendvič koji jako voliš moraš prestati jesti.
Glavna stvar među brucošima je iksica i sva ona super jeftina brza hrana koju mogu kupiti u menzi. Ne navikavaj se na to i nemoj da ti brza prehrana bude svakodnevni meni. Jedi kuhano, jedi bilo što drugo od čega nećeš uništiti metabolizam. Trebat će ti zdravlje za ispitne rokove.
7. Trudi se upoznati što više novih ljudi.
Kad probiješ led i stvoriš svoju novu ekipu s faksa, nemoj prestati upoznavati nove ljude. Širi svoj krug poznanika – ne samo da ćeš imati više osoba oko sebe tijekom faksa, nego će možda ta poznanstva biti ključna i za tvoj budući posao.