Zašto je engleski nogomet najbolji na svijetu?

0
311

photo by: Pixabay

 Uvod

Engleski nogomet znatno se razlikuje od ”normalnog” – nama poznatog, europskog nogometa. Glavni čimbenici koji utječu na tu pojavu jesu uglavnom oštrina i presing kojima igraju svi timovi u ovom nogometnom natjecanju. Također, veliki čimbenik jest klima i prilagodba života u Engleskoj. Ali zašto je engleski nogomet toliko, na svoj način, poseban?

Naime, oko ove najvažnije sporedne stvari na svijetu u Engleskoj se godišnje vrti više novaca nego igdje drugdje, čemu je primjer i godišnja prodaja službenih lopti jedne lige igdje na svijetu. Cijene ulaznica, prema navodima BBC-a, u Engleskoj su izrazito visoke ako želite vidjeti svoje idole na nogometnim travnjacima. Arsenal je vodeći, te će Vas ulaznica za jednu utakmicu Premijer Lige koštati oko 111  eura. Nisu daleko ni Tottenham i Chelsea čija cijena ulaznica ne ide ispod 100 eura.  Engleski klubovi također uzimaju gomilu novaca od TV-prava, 6,9 milijardi eura u prve tri godine od potpisivanja ugovora.

 

Plavi i crveni dio Manchestera

Van „financijskog“ svijeta, engleski nogomet ima svoju posebnost i na druge načine. Nevjerojatan je razvitak klubova unutar par godina. Manchester City jest vrlo dobar primjer toga, kao jedan od sedam klubova koji su uspjeli osvojiti engleski Premiership.  Oni su se u posljednjih 20-ak godina uglavnom nalazili u zoni ispadanja najelitnijeg engleskog natjecanja, čime im je ispadanje iz prve lige bilo izgledno, no sve se to promijenilo 2008. godine kada klub kupuje Sheikh Mansour i uvodi klub iz plavoga dijela Manchestera u elitu svjetskog nogometa. 2012. godine pogotkom Sergia Aguera u sudačkoj nadoknadi u zadnjem kolu engleskog prvenstva Manchester City osvaja titulu prvaka Engleske te se upisuju u povijest kao klub koji je prvi osvojio titulu prvaka na taj način u zadnjim minutama nacionalnog prvenstva. Ta sezona pamti se kao jedna od najzanimljivijih uopće u nogometnome svijetu. S druge strane Manchestera ”crveni vragovi”, kako glasi njihov nadimak, drže rekord s najviše osvojenih titula engleskoga prvaka. Wayne Rooney, Cristiano Ronaldo, Paul Scholes, Gary Neville, samo su neki koji su upisani u knjigu rekorda, ali i u knjigu legendi Manchesterovog kluba.

 

Vječita lista strijelaca

Wayne Rooney nalazi se na drugom mjestu najboljih strijelaca u povijesti Premierlige s 237 golova, od čega čak njih 187 u dresu Manchester Uniteda, dok je apsolutni rekorder Alan Shearer s čak 260 golova u 660. nastupa. Od još uvijek aktivnih igrača, važno je istaknuti igrača Tottenham Hotspura i engleske reprezentacije, Harrya Kanea koji se trenutno nalazi na sedmome mjestu vječne ljestvice strijelaca, odmah iza Thierryja Henryja, Arsenalovog

legendarnog topnika. Michael Owen se nalazi na 10. mjestu te liste i može se pohvaliti da je osvojio godišnju nagradu ”Zlatna lopta” koja se bira svake godine za najuspješnijeg igrača godine.

 

Chelsea

Pišući o  Premierligi, gotovo je neizbježno spomenuti Chelsea, jedan od najvećih klubova iz glavnoga grada Velike Britanije, koji broji mnoge titule engleskoga prvaka, ali i titule Lige Prvaka.  Svoju povijest u ovome velikome klubu ispisali su Frank Lampard i Didier Drogba koji su zapisani kao jedan od najvećih tandema povijesti engleskog natjecanja. Trenutno, Tomas Tuchel, njemački strateg, koji je prošle godine osvojio naslov Lige Prvaka sa Chelsea-ijem, a ove godine juriša na veliki uspjeh u engleskoj ligi, temelji svoju filozofiju igre na isturenim bekovima Reece James-u i Ben Chillwell-u. Pass igra i agresivnost, jedni su od glavnih obilježja Tuchelove igre. Takozvanu ”lažnu devetku” većinu sezone igra mladi Kai Havertz koji je prošle sezone doveden iz njemačkog prvoligaša Bayera iz Leverkusena,  ali ne manjka niti golova od klasičnih napadača. Široki izbor napadača omogućuje Tuchelu igru čak i iz zadnje linije kada je potrebno loptu potrebno čim prije dovesti pred suparnička vrata, pa dolazi do napucavanja dugih lopti prema naprijed. Romelu Lukaku i Timo Werner glavni su aduti ove momčadi koji ”vrebaju” suparnički gol protivnika. Tako Tuchel, čvrstom igrom ubija u pojam ostale trenere koji gube ideje kako poraziti neuništive “Bluese.”

 

”Invinciblesi”

Arsenal, klub iz sjevernog Londona, drži rekord u Engleskoj kao prvi i jedini klub koji drži titulu ”Invinciblesa” tj. nepobjedivih. Arsene Wenger je, sa svojim ”topnicima” u sezoni 2003/04, odigrao sezonu iz snova, bez i ijednog poraza u cijeloj sezoni. Već spomenuti, Thierry Henry, bio je glavni strijelac Arsenala te sezone s postignutih 50 pogodaka, od toga 30 u Premijer ligi.

 

Kloppovi ”redsi”

Mohamed Salah drži apsolutni rekord s postignutih 32 pogodaka u jednoj sezoni premijer lige. Brzonogi Egipćanin to je uspio u sezoni 2017/18, prvoj nakon prelaska iz AS Rome u Liverpool. Liverpool se okrunio titulom prvaka Engleske tek u sezoni 2019/20., kada je Jurgen Klopp (trener Liverpoola) nakon dugogodišnjeg rada i umalo osvojene Premijer lige sezone prije, došao na svoje i svoje trupe posložio tako da im niti jedna momčad nije mogla konkurirati. Svoju kontrolu igre, Klopp fokusira na aktivnim kontrama, ali jedan od bitnijih igrača kreacije jest baš najbolji obrambeni igrač engleskog prvenstva, Virgil Van Dijk. Doveden je u zimskom prijelaznom roku 2018. godine iz Southamptona. Od tada se smatra jednim od najboljih obrambenih igrača na svijetu. Također, Klopp dosta svoju kontru odigrava preko brzih krila koja popunjavaju Mohamed Salah i Sadio Mane. Agresivnost u svim linijama jest nešto u čemu se prepoznaje Kloppov rukopis na terenu. Moramo istaknuti i Allisona Beckera, koji je bio ”Zlatna rukavica” u sezoni 2019/20. Od 2015. godine pa sve do sada, Klopp je napravio ogromnu promjenu u crvenome dijelu Merseyside-a.

5000/1

Svoju posebnost engleski nogomet ima i u malim ekipama koje izazivaju velike svake sezone. Leicester City smatra se jednim od najvećih tzv. ”underdogova” koji su u sezoni 2015/16. osvojili ligu unatoč tome što im publika i ljubitelji engleskog nogometa nisu davali velike šanse, što se najbolje očituje u koeficijentu 5000/1 za tako nešto. Jedan od ključnih igrača za ostvarenje sna na King Power stadionu 2016. godine bio je Jamie Vardy, čija je karijera eksplodirala tek u kasnim dvadesetim, a sa svojih 26 pogodaka bio je glavni strijelac Ranierijeve ekipe te sezone. Claudio Ranieri je od svoje ekipe napravio pravo malo čudo i s malim timom osvojio ogromnu titulu kao što je Premier liga. To je još jedan pokazatelj koliko je engleski nogomet moćan i kolika je neizvjesnost u svakom međusobnom susretu svih 20 premijerligaša za razliku od ostalih liga petice.

 

Najuspješniji menadžeri u Engleskoj

Puno trenera izdvajamo kao velike u Engleskoj ligi. Sir Alex Ferguson zasigurno je jedan od najvećih i najtrofejnijih trenera ikada u Engleskoj.  Dvadeset i sedam godina trenerske karijere posvetio je Manchester Unitedu. Trinaest puta je osvajao ligu sa ”crvenim vragovima” što je i dalje rekord po broju osvojenih titula s jednim klubom od strane jednog menadžera. Svakako treba izdvojiti Jose-a Mourinha koji naziva sebe samoga ”The Special One.” U jednom od intervjua, 2019. godine Jose navodi kako je osvojio više titula engleskog prvaka sam nego ostalih 19 menadžera u ligi. Portugalski strateg iza sebe ima 25 titula te spada u elitu svjetskoga nogometa. Također treba ubrojiti i još aktivne menadžere u Engleskoj. Dean Smith (Norwich), Antonio Conte (Tottenham), Graham Potter (Brighton) su samo jedni čije su trenerske filozofije rezultirale brojnim trofejima, ali jednu od najposebnijih svakako ima trener Leeds Uniteda, Marcelo Bielsa. Ovaj 66-godišnjak predstavio je sebe u Engleskoj u jednom novom, posebnom stilu nogometa. Svoj princip igre ostvaruje na povezanosti svih igrača te brzoj promjeni pozicija i formacija. Svoj stil igre prezentira kroz formaciju 4-1-4-1 što mu omogućava kontrolu u obrani, ali i u sredini i kreaciji igre. Opet brzom promjenom formacije u 3-3-1-3 ostvaruje se potrebna ofenzivnost. Također, u tome Bielsa dobiva više igrača naprijed, a s druge strane ne gubi igrače prema iza. Marcelo Bielsa je puno puta rekao kako je osjetljiv na manjak agresivnosti kod svojih nogometaša te zbog toga često pute ne dođe do svoga zadanoga cilja.

 

Engleski derbiji

Zbog te velike konkurentnosti postoji mnogo derbija u engleskoj ligi, a najveći od svih je vjerojatno onaj između Manchester Uniteda i Liverpoola. Sve je više i gradskih derbija koji imaju posebnu draž. Merseyside derbi igra se između Everton i Liverpoola te se taj derbi smatra najoštrijim u Premierligi. Sjeverno-londonski derbi igra se između Tottenhama i Arsenala. Manchesterski derbi igra se između plavog i crvenog djela Manchestera, Manchester Cityja i Manchester Uniteda. Još jedan derbi koji treba navesti jest derbi između Brightona i Crystal Palaca, takozvani M23 derbi. Svaki taj derbi ima priču iza sebe i svaki taj derbi je poseban na svoj način. Svaki navedeni aspekt prikazuje koliko je otočki nogomet drugačiji i zanimljiviji stoga zaključujemo da ovakav prikaz nogometa i ovakav prikaz taktika najboljih menadžera nema nigdje osim na tlu Velike Britanije.